Renk seçin:


İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur?

İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur?

Uluslararası Saptanmış İsimler ve Sayılar Şirketi (ICANN), kayıt şirketlerini halka açık alan adları vermeye veya atamaya yetkilendiren kuruluştur. Kayıt ettiren kişi olarak internet sitesinin sahibi, alan adıyla ilgili hayati bilgilerde değişiklik yapabilir. Bu nedenle, bir alan adının “sahip” tescil ettiricisini ve aynı zamanda alanla ilgili idari, faturalandırma ve teknik haklara sahip kişi veya kuruluşu bilmek kritik öneme sahiptir.

İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur? sorusuna cevap aradığımız bu yazımızda size adım adım teknikleri göstereceğiz. Sizler de istediğiniz internet sitesinin sahibini bulabileceksiniz.

İnternet sitesinin kime ait olduğunu bilmek neden önemlidir?

1) Bir iş yapıyor ve bulduğunuz bir internet sitesinin sahibi ile çalışmak istiyorsanız o kişiyi doğru aramalısınız. İnternet sitesinin kime ait olduğunu bilmek kişisel alanlarınızın, kayıt defteri ayrıntılarının doğru girildiğini doğrular. Eğer öğrendiğiniz kişi yanlışsa ve aslında iş yapmak istemeyeceğiniz türden biriyse yenileme bildirimlerini, satın alma tekliflerini, ortaklık isteklerini ve benzerlerini boşu boşuna vermiş olmazsınız.

2) İnternet sitesinin kime ait olduğunu bilmek eğer kişisel bilgilerinizi korumaya çalışıyorsanız, arama yaptığınız gizlilik denetimlerinin gerçekten yürürlükte olup olmadığı konusunda yardımcı olabilir.

3) İnternet sitenize koymak istediğiniz ismi birisi çok daha önceden almışsa internet sitesinin kime ait olduğunu bilmek o kişiyle iletişim kurmanıza yarar ve anlaşmanız doğrultusunda istediğiniz alan adını kullanabilirsiniz.

İnternet sitesinin kime ait olduğu nasıl bulunur?

1) “https://www.ihs.com.tr/seo/whois-sorgulama” sitesine girin.

2) Açılan pencerede “Whois Sorgulama İçin Tıklayınız” butonuna basın.

3) “Whois sorgula” kutucuğuna internet sitesinin adresini yapıştırın. Ben robot değilim kutucuğuna tıklayın ve Sorgula butonuna basın.

4) Çıkan sayfada eğer site sahibi kimliğini gizlemediyse bilgilerini görebilirsiniz.

Doğrulama işlemi

Alan adı hakkında verilen ayrıntıları doğrulayabilirsiniz. Herhangi bir bilgiyi eksik veya yanlış bulursanız, alan adı kayıt kuruluşuna değişiklik yapma isteği gönderebilirsiniz. Bazen, bilgiler tam olar

ak kullanılamıyorsa, birçok kayıt şirketi veya kişi bilgilerini tam olarak paylaşmak istemediğinden, özellikle kayıt şirketinin web sitesini ziyaret edebilir ve bilgiyi oradan edinebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: