Renk seçin:


11. nesil Intel Core işlemci performans testinde

11. nesil Intel Core işlemci performans testinde

Birçok teknoloji şirketi ürünlerini nesil nesil piyasaya sürüyor. Bu sebeple nesil isimleri de önemli hale geliyor. Ancak teknoloji şirketleri arasında birçok firma 10. nesle ulaşamıyor veya ulaşsa bile 11. nesilden itibaren farklı isimler kullanmaya başlıyorlar. NVIDIA RTX serisi gibi. Apple’ı bir kenara koyarsak, 11. nesile ulaşacak şirketlerden birisi de Intel olacağa benziyor. Yayımlanan performans testinde, 11. nesil Intel Core işlemci kullanıcılara göz kırptı.

10. nesil Intel Core Comet Lake işlemcilerin piyasaya sürülmesine ise çok az bir zaman kaldı.

11. nesil Intel Core işlemci performansı ile göz kırptı

Geliştirilmiş 14 nm+++ üretimden geçen 10. nesil işlemcilerin aksine, 11. nesil işlemciler büyük ihtimalle 10 nm++ üretim sürecinden geçecek. Henüz bununla ilgili net detaylar bulunmasa da, Intel’in bu yönde çoktan çalışmaya başladığını biliyoruz. 10 nm üretim ile birlikte, güç tüketimi ve watt başına performans artışında da büyük oranda gelişme yaşanacaktır. 10900K işlemcisinin tam yükte 300W güç tüketebildiği bir varyasyonda, Intel’in güç tüketimini düşürmeye büyük oranda ihtiyacı var diyebiliriz.

Yayımlanan testte Intel Core i7-1185G7 işlemcisi grafik testinden 1296, işlemci testinden ise 2922 puan almayı başarmış. Grafik tarafında, AMD’nin bu yıl tanıtacağı Ryzen 4800U işlemcisinden ortalama yüzde 5 daha fazla performans alınmış durumda. 4 çekirdek ve 8 izlek ile gelen işlemci, yüksek ihtimalle 25W veya 35W güç tüketimi ile bir

likte gelecek. Dahili olarak Intel Xe grafik modülü ile gelecek olan işlemci, harici ekran kartına ihtiyaç duymadan günlük işleri rahat bir şekilde yapabilecek.

11. nesil işlemciler ile ayrıca  Thunderbolt 4.0 ve USB 4.0 desteklerinin gelmesi bekleniyor. LPDDR5 belleklerin bu seride kullanılacağı yönünde bazı sızıntılar olsa da, büyük ihtimalle belleklerin piyasa çıkışı sebebiyle böyle bir şey gerçekleşmeyecek. 11. nesil ile ayrıca PCIE 4.0 desteği de kullanıcılara sunulacak.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: