Renk seçin:


Fransa’dan Sert Sosyal Medya Kararı

Fransa’dan Sert Sosyal Medya Kararı

Yapılan habere göre Fransa’da yürürlüğe giren yeni yasa gereğince Facebook, Instagram ve Twitter gibi pek çok sosyal medya platformunda, yasaları ihlal eden kişilerin gönderilerini silmesi için 24 saati olacak. Verilen süre içerisinde haberlerini silmeyen kullanıcılara, hükumet tarafından 1 milyar dolara varan meblağlara kadar ulaşan cezalar kesilecek.

Söz konusu olan yasaları ihlal eden gönderilerin kapsamı ise nefret söylemi, terör propagandası, taciz, cinsel istismar gibi konular. Fransa hükumeti aldığı karara ek olarak, paylaşılan gönderinin bariz şekilde yasa dışı olduğu kanısına varırsa, gönderinin silinme süresini 1 saate indiriyor.

Sosyal medya platformlarının bu tarz içerikleri tespit edebilmesi adına kendi sistemleri bulunmakta. Bu sistemler, yapay zeka ve insan gücünün ortak çalışması ile sonuca varıyor. Çoğu sosyal medya platformunda, bu tarz gönderileri tespit etmek için kullanılan yapay zekalar bulunmakta. Yapay zekalar gönderinin tespitinin ardından çalışanlara haber veriyor, çalışanlar ise gönderiyi inceledikten sonra ise ne yapılacağına karar veriyor.

Sosyal medya sitelerinde suç teşkil eden gönderileri inceleyen çalışanlar için, işler oldukça zorlayıcı olabiliyor. Her gün sayısız şiddet ve suç içeriği teşkil eden görüntüleri inceleyen çalışanların, ciddi derecede ağır psikolojik sorunlar yaşamaya başladığı görülüyor.

Facebook, 18 Mayıs 2020 tarihinde sürekli olarak suç videoları izlemek zorunda kaldığı için ruhsal problemler yaşayan çalışanlarına toplamda 52 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu durum aslında bizlere bu işte çalışanların ne kadar zor anlar yaşadığını gösteren başka bir faktör. Bu ve benzer durumların oluşmaması adına Fransız hükumetinin ciddi bir yapı kurmaya ihtiyacı var.

Çıkan yasanın ardında

n, bu konunun takibinin nasıl yapılacağı merak konusu. Dünya üzerinde milyarlarca kullanıcısı olan sosyal medya platformlarındaki bu tip gönderileri takip etmek oldukça zor olacaktır.

Sosyal medya, günümüzde herkes tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Elbette ki herkesin özgürce kendini ifade edebileceği platformlar olsa da yine de kendini ifade etmek ile suç teşkil eden konular arasında net bir çizginin olması gerekli. Umarız Fransa bu uygulaması ile sözü geçen bu olayların önüne bir nebze de olsa geçmeyi başarabilir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: