Renk seçin:


iPhone ekranı üreten Samsung Display kararını verdi

iPhone ekranı üreten Samsung Display kararını verdi

iPhone, iPad ve Mac için çok sayıda bileşen üreten Apple tedarikçisi Samsung Display, Salı günü yaptığı açıklamada Güney Kore ve Çin’de tüm LCD panel üretimini bu yıl sonuna kadar durdurmaya karar verdiğini duyurdu.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung Electronics‘in bir birimi olan Samsung Display, Ekim ayında, arz sıkıntısı nedeniyle düşen iki LCD üretim hattından birini askıya aldığını söyledi. Şirket, yaptığı açıklamada, “Bu yılın sonuna kadar müşterilerimize LCD siparişlerini sorunsuz olarak sağlayacağız” dedi.

Samsung Display için hedef: Kuantum Nokta Ekranlar

Şirket, önümüzdeki beş yıl içinde, Güney Kore’de bulunan LCD tesislerinden birini Kuantum Nokta Ekran (Quantum Dot Display) için dönüştürecek. Samsung bunun için yaklaşık 10 milyar dolar harcayacak. Kuantum noktaları, LCD paneller ve arkadan aydınlatmalı LED gibi geleneksel donanımlarda kullanılıyor.

Samsung’un, Çin’deki fabrikalarının gelecekteki operasyonuna henüz karar vermediği bildiriliyor. Samsung Display’in rakibi LG Display için ise 2020’nin sonuna kadar LCD TV panellerinin üretimini durduracağı söylendi.

OLED’e geçince talep azaldı

Samsung, geçtiğimiz yıllarda, iPhone, iPad ve Mac gibi ürünler için LCD ekranlar sağladı. Ancak Apple ve diğer akıllı telefon markaları OLED‘e geçtikçe talep azalmış oldu. Güney Koreli şirket, Apple’ın amiral gemisi iPhone modelleri ve Apple Watch için OLED siparişlerinin çoğunu LG ile dolduruyor. Çinli BOE firmasının ise 2020 veya 2021’de Apple’ın tedarik zincirine gireceği bildiriliyor.

>

Önümüzdeki zamanlarda, Apple’ın, görüntü kalitesini artıran ve daha iyi renk üretimi sağlayan LCD tabanlı teknoloji olan mini LED ekrana sahip en az altı cihaz üreteceği söyleniyor.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: